Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Halas István: Páros páratlan – fotókiállítás

2004, June 17 @ 17:00 - 2004, July 18 @ 18:00 UTC+0

Halas István: Páros páratlan nézőkép

A Mai Manó Házban bemutatásra kerülő hozzávetőleg 50 kép Halas István fotóművész elmúlt három évtizedes művészpályájából vett válogatás. A kiállítás egyik részét adó, többségében fekete-fehér, szóló képek két évtizednyi időszak, a hetvenes-nyolcvanas évek munkáit idézik fel, a másik részét jelentő, többségében színes páros képek az elmúlt nyolc-tíz év termései. A kiállítás címe is e megosztottságra utal.

A Mai Manó Házban bemutatásra kerülő hozzávetőleg 50 kép Halas István fotóművész elmúlt három évtizedes művészpályájából vett válogatás. A kiállítás egyik részét adó, többségében fekete-fehér, szóló képek két évtizednyi időszak, a hetvenes-nyolcvanas évek munkáit idézik fel, a másik részét jelentő, többségében színes páros képek az elmúlt nyolc-tíz év termései. A kiállítás címe is e megosztottságra utal. Halas életművének legegységesebb szakaszát mutató páros képek és a közéjük illesztett “páratlan” szóló képek intuitív kiállítás-rendezést sejtetnek, és olyan időbeli kaleidoszkópba vagy időlabirintusba vezetik a látogatót, amelyben asszociatív alapon kerül egymás mellé sokszor húsz év távlatából egy fekete-fehér portré és egy színes páros kép.

A kiállításon tehát nem a szisztematikus időbeli felépítettségére helyeződik a hangsúly, mint inkább a játékra, amelyet a kiállítás címében is meglelhetünk. A páros és páratlan – játékelv, a szerencsejátékok ismert döntési helyzetei. A konkrét képi megfeleltetésen túl tehát, mely szerint páratlan és páros képek egyaránt láthatóak lesznek a bemutatón, a játék és az intuíció alakítják a kiállítás elsődleges arculatát és elrendezettségét, csakúgy, mint Halas István ez év májusában Brüsszelben megnyílt, hasonló című tárlatán.

Mi indokolja tehát a fent említett elrendezést, és hogyan kommunikálnak, idéződnek fel és kapcsolódnak össze sokszor évtizedes távlatból egy életmű képei? Talán a legkézenfekvőbb válasz Halas István több váltást és változást megélt életművében az évtizedekre visszavezethető ragaszkodás két témához, a portréhoz és a különböző téri szituációkhoz. A jól ismert portrék kulturális életünk ismert és kevésbé ismert szereplőiról mind olyan művek, amelyek a fotó személyiséget megmutató képességén túl a hetvenes-nyolcvanas évek legfontosabb dokumentumképei közé tartoznak. Hogyan öltözködtek, hogyan néztek a kamerába, milyen környezetben éltek akkor az említett személyiségek? Halas másik fontos témája, a folytonosan lezáruló, sehova nem vezető, falakba futó és ablakokat mutató, bezáruló perspektívájú terei, pedig ugyancsak az említett időszak életérzésének erős asszociatívái.

E két téma köré fonódó életpálya azonban folytonos megújulásra is képes volt. A számos kísérleti periódust magában foglaló életmű /pl. montázs, koncept art, tablók, film/ e változások tanulságait feldolgozva több markáns és tartós időszakot tartalmaz, melyből mindeddig a kiállításon dominánsan jelenlévő páros képek története a legkonzekvensebben végiggondolt szakasz. Halas István fotóművészetének kulcsa a kép és fotográfia megszokott határainak feszegetése, és minden bizonnyal a dialógus keresése. Páros és páratlan, tér és ember, színes és fekete-fehér, digitális és analóg, különböző idősíkok – különböző városok, mint például Brüsszel, Párizs vagy akár Budapest.

A budapesti bemutatóhoz kapcsolódó kiegészítő programok:
június 26-én este 9 órakor Csókolom koncert,
július 15-én este 6 órakor a kiállításhoz kapcsolódó könyvbemutató.

Halas István (1954)

1972-75 Szépművészeti Múzeum, könyvtár
1975-77 Magyar Nemzeti Galéria, fényképész szakiskola
1977 Pannónia Filmstúdió
1979 Magyar Távirati Iroda
1986- Magyar Fotóművészek Szövetsége
1987 Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója
1989 Esztergemi Fotóbiennálé, fődíj
1991- Magyar Köztársaság Művészeti Alap
1991- Egyesült Képek Egyesülete elnöke
1991- Nagy Bálint és tsai. építészirodája, művészeti tanácsadó
1997 Központ Művészeti Tanácsadó Iroda
1999 André Kertész-díj
2001 Balogh Rudolf-díj

A kiállítást megnyitja: Jean-Louis Godefroid, Espace Photograhique Contretype és Konrád György író

Helyszín: Magyar Fotográfusok Háza

Cím: Budapest VI., Nagymező u. 20.
Telefon: (1) 473-2666
Fax: (1) 473-2662
E-mail: maimano@maimano.hu
Nyitva: minden hétköznap: 14.00 – 19.00
Hétvégén és ünnepnapokon: 11.00 – 19.00

Megnyitja: Jean-Louis Godefroid, Espace Photograhique Contretype és Konrád György író

Details

Start:
2004, June 17 @ 17:00 UTC+0
End:
2004, July 18 @ 18:00 UTC+0
Event Tags:
, , , ,